KURUCULARIMIZ - KMKD

İçeriğe git

KURUCULARIMIZ

DERNEK
 
KURUCULARIMIZ
        1-    Mehmet Yaşar SEVÜK
        2-    Salim KOÇAK
        3-    Önal İkbal DURAN
        4-    Arif Hikmet ATALI
        5-    Celalettin ÇELEBİ
        6-    Emrehan HALICI
        7-    Muhtar Alp ÜNER
        8-    Hasan KOYUNCU
        9-    Eyüp Hakan DURAN

Kurucu Başkanımız Önal Duran'dan:Derneğimiz Nasıl Kuruldu
“OTUZ YILLIK HİKAYE”

Bilinç,varoluş,farkında olma,duyguların gelişimi insan birlikteliği ile oluşmakta,tek olma ise bir hiçliktir.

İnsanoğlunun milyonlarca yıllık hikayesi kendini tanıma,bilinç kazanma periodunda sosyal toplum olması ile başlar,sonrası  “dayanışma” “güç olma”  ve dostluk arkadaşlık kavramları gelişir.

                                İnsanı ısıtan dostluktur
                                Yalnızlıktır kanını donduran
                                Malum…..
                                Güneş bir gariptir,üşüyen,titreyen
                                Yapayalnız…….ve
                                Ebedi yalnızlığa mahkum…

1955 yılının Kasım ayında  “Konya Maarif Koleji” diğer dört maarif koleji ile birlikte eğitime başlar.

Bu okulların kuruluş amacı yabancı dil bilen lise mezunları yetiştirmekti.
Seçkin ve seçilerek alınan öğrencilerin eğitime alındığı bu okullar önceleri sadece erkek öğrenci alırken daha sonra kız
öğrencilerde alınmaya başlandı,ilk olarak 1963te Ömer Er  hocamızın kızı tek olarak alındı(Havvana Er) daha sonra ilk kızlarımız alndı (1964 ) .

Diğer devlet okullarının dışında ayrı ve ayrıcalıklı eğitimini sürdüren bu okullardaki sosyal aktivitelerde, o günün şartlarında üst düzeyde idi.Her sene sonu bütün sene boyunca yapılan çalışmalar “ Kolej Gecesi” olarak vilayet ve üst düzeyin katılımıyla gerçekleştirilir ve sınırlı sayıda davetiyeye çok talep oluyordu.

Devlet liselerinde saman kağıttan basılan kitaplar kullanılırken,eğitimde bizim  kitaplarımız kuşe kağıt 1.sınıf üst kalite basım olarak yurt dışından getirtiliyordu.

İngilizce,fen,matematik gibi dersler yabancı öğretmenler tarafında veiliyordu..

Böylesine ayrıcalıklı okulların öğrencileride tabii ki farklı olacaktı.,,işte  ”leyli” ve “leyli meccani”   (yatılı…ve parasız yatılı)…bu öğrenciler arasındaki ,dayanışma ,dostluk arkadaşlıkta böyle başladı.
Burada satırlara sığmayacak kadar çok anılarımızın içerisinde,bugün bile tebessüm etmemizi sağlayan komik hikayelerimizi,hala bir araya geldiğimizde paylaşmakta ve,paylaştıkçada zaman makinası gibi zamanda geri dönüp çocuklaşıveriyoruz…

İşte bu duygular ile zaman zaman bir araya geldiğimiz düzensiz,bireysel buluşmalar,anılarımızı paylaşma ,dayanışma ihtiyacı,büyük potansiyele sahip bu öğrencilerin bir dernek altında toplanması gerektiği düşüncesini oluşturdu. (Seneler öncesi İstanbulda dernek kurma teşebbüsü olmuş ancak kısa süre sonra kapatılmış ).

1990 sonları Mithatpaşa caddesi 11/3 teki muayenehanemde mesai sonu kafamda zaten hep var olan ve hep düşündüğüm Konya Maarif Kolejliler derneğini kurma fikrini karşı komşum Dr.Celalettin Çelebi ile paylaşmak üzere davet ettim,konuyu açarak dernek kurmak istediğimi,yardımcı olup olamıyacağını sordum,tereddütsüz oda bu düşünceye katıldığını söyledi.

Celalettin ile bir taraftan konuşurken heyecan ile oracıkta elimde kalem henüz doğmamış çocuğa don biçme gibi boş bir kağıda “Konya Maarif Kolejliler Derneği” ambleminin eskiz çalışmasını yapıyordum..Ana fikir; dernek ,okulumuzu çepe çevre sarıp kucaklamalı idi(resim 1).Daha sonra eskiz çalışmasını Candan Baysan  abiye göndererek bilgisayardan düzenlemesini rica ettim oda bizi kırmadı ve son şeklini oluşturdu.

Dernek kurma fikrini haber verdiğimiz bütün arkadaşlar meğer hasretle ve hazır bekliyormuş, ertesi gün duyan benim ofisimde idi.
Baştan beri çok yardımlarını gördüğümüz sn Yaşar Sevük, rahmetle andığım Arif Atalı,İlhan uğurel abimiz,Emrahan Halıcı,Alp Üner,Hasan Koyuncu,Hakan Duran daha sonraları Mehtap kardeşimiz olmak üzere artık her Çarşamba bir araya gelerek çalışmalarımızı hızlandırdık…ilgili evraklar ve belgeler kırtasiye vs nin saklanması için itfaiye meydanından ahşap asari antika bir dolap aldım,üzerine KMKD diye gururla heyecanla bir tabela yazdım.Daha sonraları yukarıdaki isimlerin eşleride bize yardım için geliyorlardı,,tabii elleri hep dolu dolu börekler çörekler vs. hem çalışıyor bir taraftanda yiyip içiyorduk..Sevgi ve rahmetle andığım genç yaşta kaybettiğimiz Ayşe Uğurel..Meral Sevük kardeşler hep yanımızda oldular..

Gittikçe katılımlar hız kazanıyor kalabalıklaşıyorduk .
19 Ocak 1991 tesbit edebildiğimiz bütün Kolejlilere bir yazı ile dernek müjdesini verdik(resim 2).O tarihlerde cep telefonu medya vs yok bilgisayar yok .
Sn Yaşar Sevük  ile birlikte Dernek Tüzüğü hazırlandı bizzat kendim emniyet sarayı dernekler masasına müracatımızı yaptım.
Artık tam bir aile ortamı yaratmıştık.18 Ocak 1991 tarihinde dernek karar defterini noterden onaylattım..ve 23 Ocak 1991 tarihinde dernek merkezimiz olan muayenehanemde ilk resmi toplantımızı yaparak ilk kararlarımızı aldık(resim3).Toplantıda arkadaşlar teveccüh göstererek şahsımın ilk genel başkan olmasına ,Hasan Koyuncu’nun yardımcılığa,genel sekreterliğe Hakan Duran’ın(şu an kendisi Amerika’da) genel saymanlığada Celalettin Çelebinin getirilmesine karar verildi.

Bu arada bir gece düzenlenerek derneğe bir miktar gelir elde ettik.Resim sergisi açtık .Katkı için sayın hocamız Erdoğan Munis’ten bir resim rica ettik kırmadılar ve bütün resimleri satmak üzere Kültür Bakanlığına götürdük .Eksperler hiçbir resmi almadı fakat Erdoğan Munis hocanın resmisini bir eksper tanıdı ve derhal satın aldılar..bu arada sergi sırasında Erdoğan hocamızın bu resmi rahmetli canım kardeşim Türkay Ateş tarafından meğerse daha önce satın alınmış.Türkay olgun adamdı ne parasını istedi nede resmi ,işi şakaya vurarak dolandırıldım dedi ..böylece bir resmi iki tarafa birden satmış olduk  .

Kuruluştaki anılar,anekdotlar okadar çok ki meşakkatlerle kurulmuş olan derneğimize o günlerde katkısı olan başta sn.Yaşar Sevük  olmak üzere bütün arkadaşlara minnet ve şükranlarımı buradan bir kez daha arz ediyorum.Bu bayrağı bugüne kadar taşımış olan önceki yönetimlere ve bugün başarı ile yürüten yeni yönetim ve  Mehtap kardeşimize sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla.                

Dr.Önal Duran KMKD Kurucu Başkan

 

 Tasarım Ali İŞERİ
Buy Safely and Securely with
İçeriğe dön